Σκοπός της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης είναι να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές/τριες τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον, να ευαισθητοποιηθούν για τα προβλήματα που συνδέονται με αυτό και να δραστηριοποιηθούν με ειδικά προγράμματα, ώστε να συμβάλουν στη γενικότερη προσπάθεια αντιμετώπισής τους.

Το σχολείο μας δραστηριοποιείται στην πραγματοποίηση πλήθους Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων, όπως φαίνεται παρακάτω:

• "Φύση, ο μεγάλος γιατρός" της Β' Τάξης (Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Χιωτέλλη Εριφύλη) - σχολ. έτος 2013 - 2014.
  • "Το Δάσος πηγή Ζωής" των Γ' και ΣΤ' Τάξεων (Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Βαμβακά Μαρία και Καραμανώλη Παρασκευή) - σχολ. έτος 2013 - 2014.
  • "Μέσα από τα μονοπάτια του απολιθωμένου δάσους της Λέσβου" των Ε', ΣΤ' και Τ.Ε. Τάξεων (Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Παπαρίζου Μαρία, Αδαμτζίκη Δήμητρα και Βαλάκου Ντίνα) - σχολ. έτος 2013 - 2014.