Ολοήμερο

Κατά το σχολικό έτος 2014-2015 λειτουργεί ένα τμήμα του Ολοήμερου προγράμματος. Βασικοί στόχοι του Ολοήμερου είναι η προετοιμασία των μαθημάτων της επόμενης ημέρας και ειδικότερα των γραπτών εργασιών, η παροχή στήριξης και ενισχυτικής διδασκαλίας στους αδύνατους μαθητές καθώς και η ανάπτυξη της συνεργατικότητας, η καλλιέργεια της ομαδικότητας και η κοινωνικοποίηση των παιδιών.

Το Ολοήμερο Πρόγραμμα στο σχολείο μας λειτουργεί από τη λήξη των μαθημάτων έως τις 16.15 καθημερινά. Κατά τη διάρκειά του οι μαθητές έχουν στη διάθεσή τους ώρα φαγητού – χαλάρωσης και παρακολουθούν με βάση το πρόγραμμά τους συγκεκριμένες διδακτικές ώρες. Την ευθύνη για τη σίτιση των μαθητών έχειο υπεύθυνοςτου Ολοήμερου Προγράμματος κος Ματθαίος Ιωάννης και όσοι εκπαιδευτικοί συμμετέχουν στο πρόγραμμα της ημέρας. Το σχολείο διαθέτει τον κατάλληλο εξοπλισμό για τη σίτιση των μαθητών (ψυγείο, φούρνο κλπ). Τα γνωστικά αντικείμενα που διδάσκονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα καθορίζονται ανάλογα με τις προτιμήσεις των μαθητών και την επάρκεια των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων.