Ιστορική Αναδρομή

"Τα Λουτρά με το επίνειό τους τη Σκάλα, αποτελούν ένα από τα ισχυρότερα Δημοτικά Διαμερίσματα του Δήμου της Μυτιλήνης, με αναπτυγμένο τουρισμό και αξιόλογες πολιτιστικές δράσεις. Το χωριό βρίσκεται σε απόσταση επτά χιλιομέτρων περίπου από την πόλη της Μυτιλήνης, κατευθυνόμενοι νοτιότερα του νησιού.

old

Το διδακτήριο των Λουτρών βρίσκεται στη δυτική είσοδο του χωριού και στην αριστερή πλευρά του δρόμου. Οι προσπάθειες για την ανέγερσή του ξεκίνησαν με τη σύσταση ειδικής "διδακτηριακής" επιτροπής υπό την εποπτεία της Κοινότητας των Λουτών. Την εγκριθείσα από τη Νομαρχία Λέσβου Επιτροπή, αποτελούσαν οι: Παναγιώτης Χατζέλλης ως Πρόεδρος και ως μέλη, οι Ανδρέας Χατζηανδρέου, Νικόλαος Κινικλής και Παναγιώτης Ανδρόνικος. Πρόβλεψή τους ήταν στο διδακτήριο να στεγαστεί το Αρρεναγωγείο. Η επιτροπή ανέθεσε στο Λουτραγώτη μηχανικό, αείμνηστο Γεώργιο Χατζηανδρέου, να εκπονήσει το αρχιτεκτονικό σχέδιο και τη μελέτη κατασκευής του, ώστε να αποφευχθεί η δαπάνη των 25.000 δραχμών περίπου. Με συνεχείς προσπάθειες της επιτροπής και των Αριστείδη Κινικλή και Αλεξάνδρου Αποστολού, ευαισθητοποιήθηκαν οι ξενιτεμένοι στην Αμερική και στη Νότια Αφρική Λουτραγώτες, οι οποίοι προσέφεραν αντίστοιχα 120.000 δραχμές και 120 χρυσές λίρες Αγγλίας, από τις οποίες οι 50 ήταν προσφορά του Αποστόλου. Η ίδια η Κοινότητα προσέφερε σύμφωνα με τη μαρτυρία του τότε Προέδρου της Παναγιώτη Χατζέλλη, το ποσό των 398.000 δραχμών. Στις εργασίες ανέγερσης συμμετείχε επίσης με το ποσό των 145.000 δραχμών το Ελληνικό Δημόσιο, καθώς και οι κάτοικοι των Λουτρών με την προσφορά προσωπικής εργασίας δύο ημερομισθίων ο καθένας. Τα συνολικά έξοδα για την κατασκευή του ανήλθαν στις 665.000 δραχμές και για την αποπεράτωσή του απαιτήθηκαν δύο περίπου έτη (1928-1929). Το οικόπεδο των 1500 τ.μ. στο οποίο βρίσκεται χτισμένο το διδακτήριο, προσφέρθηκε κατά το ήμισυ από τον Αλέξανδρο Βασιλείου και το υπόλοιπο από τους αδελφούς Πέτρο και Πάνο Μάνδρα.

Το ημιδιώροφο με κεραμοσκεπή διδακτήριο καταλαμβάνει 300 περίπου τ.μ. και την αρχική του εσωτερική διαμόρφωση αποτελούσαν 4 αίθουσες διδασκαλίας και ένα γραφείο για το διδακτικό προσωπικό. Το αρχιτεκτονικό του σχέδιο βασίζεται στη φιλοσοφία του μεσοπολέμου με κάποιες διαφορές από τα υπόλοιπα της ίδιας χρονολογικής περιόδου αλλά τυποποιημένο και προσαρμοσμένο στα τοπικά δεδομένα. Οι πέτρες για την οικοδομή του μεταφέρθηκαν από τα λατομεία του "Δίβουλου", του "Αγ. Δημητρίου" και του "Αρμενακέλλι - Τσεσμέδες", της ευρύτερης περιοχής των Λουτρών."

Το σχολείο λειτουργεί σήμερα ως 6/θέσιο με ..... μαθητές και μαθήτριες.

Πηγή: Μπούμπας Μ. Δημήτριος, "Πετρόχτιστα Διδακτήρια της Νοτιοανατολικής Λέσβου", Μυτιλήνη 2008