Εκπαιδευτικές Εκδρομές

Σχολικό έτος 2013-2014

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2013-2014, πραγματοποιήθηκαν οι παρακάτω επιμορφωτικές επισκέψεις και εκδρομές:

• Περίπατοι στη Σκάλα Λουτρών με συχνές επισκέψεις στο Μουσείο του Μικρασιάτικου Πολιτισμού και Προσφυγικής Μνήμης και στη Δημοτική βιβλιοθήκη της περιοχής.

• Εκπ/κή επίσκεψη στο Μουσείο του Μικρασιάτικου Πολιτισμού και Μικρασιάτικης Μνήμης Σκάλας Λουτρών.

• Παρακολούθηση από όλους τους μαθητές της επιτυχημένης θεατρικής παράστασης «Ο μικρός πρίγκηπας» από το μαύρο θέατρο.

• Παρακολούθηση από τις Α, Β΄ και Γ΄ τάξεις του σχολείου μας του θεατρικού έργου «Έχει πολύ ακόμη για την Ιθάκη» της παιδικής σκηνής Δήμητρας Φουντούκη

• «Εκπ/κή πολιτιστική επίσκεψη σε αξιοθέατα της πόλης της Μυτιλήνης στα πλαίσια του Προγράμματος «Γνωρίζω την πόλη μου» από τους μαθητές της Δ΄ και Ε΄ τάξης του σχολείου μας

• Επίσκεψη όλων των μαθητών του σχολείου στο Βιολογικό Αγρόκτημα Αχλαδερής Λέσβου.

• Επίσκεψη μαθητών Ε΄ και ΣΤ τάξης στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Απολιθωμένου Δάσους Σιγρίου Λέσβου.

• Επίσκεψη μαθητών Γ΄ και ΣΤ¨ τάξεων στο ΚΠΕ Ευεργέτουλα με θέμα: «Το δάσος και ο πλούτος του».

• Eκπαιδευτική εκδρομή στο Πλωμάρι, με επισκέψεις όλων των μαθητών στη μονάδα παραγωγής ούζου της οικογένειας "Βαρβαγιάννη".