Δραστηριότητες 2013 - 2014

Οι κυριότερες δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν στο χώρο του σχολείου μας για το σχολ. έτος 2013 - 2014,  είναι οι παρακάτω:

• Αποκριάτικος χορός με συμμετοχή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.
  • Συντήρηση του ανθόκηπου στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο του σχολείου, από τους μαθητές και τις δασκάλες του σχολείου μας, αλλά και με τη συμμετοχή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.
  • Συμμετοχή μαθητών μας σε αγώνες ποδοσφαίρου σχολείων Α/θμιας Εκπ/σης Λέσβου.
  • Κατασκευή Χριστουγεννιάτικων και καλοκαιρινών διακοσμητικών ειδών από γονείς με σκοπό την έκθεση/ πώλησή τους και κατά συνέπεια αύξηση των οικονομικών εσόδων του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Λουτρών για την κάλυψη αναγκών του σχολείου μας.
  • Πραγματοποιήθηκε συλλογή τροφίμων από μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας, για διανομή στις άπορες οικογένειες των συμμαθητών τους. Με αυτόν τον τρόπο οι μικροί μαθητές βίωσαν τα οφέλη της αλληλεγγύης και συνεργασίας.
  • Πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία οι δραστηριότητες που είχαν προγραμματίσει οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού σε συνεργασία με τις νηπιαγωγούς των Λουτρών σχετικά με την ομαλή μετάβαση νηπίων από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο.

Επιμορφωτικές Επισκέψεις 2013 - 2014

Οι επιμορφωτικές επισκέψεις που πραγματοποιήθηκαν στο χώρο του σχολείου μας για το έτος 2013 - 2014, είναι οι παρακάτω:

• «Προστασία δασών» από υπεύθυνους του Δασαρχείου Μυτιλήνης, με παράλληλη συμμετοχή των μαθητών του σχολείου μας στο εθελοντικό πρόγραμμα δεντροφύτευσης περιοχής Χαραμίδας.
  • «Ανίχνευση και τρόποι αντιμετώπισης συγκρούσεων – θυμού μεταξύ των μαθητών», από τη ψυχολόγο Κατερίνα Σαμιώτη.
  • «Προετοιμάζομαι για το σεισμό» από τη Δ/ντρια του Σχολείου Τσακίρη Μαρία.
  • «Τρόποι διήγησης παραμυθιών» από την εκπαιδευτικό Έφη Παντέρμου.
  • «Απολιθωμένο δάσος» από αρμόδιους του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Σιγρίου Λέσβου.

Συγκεντρώσεις γονέων 2013 - 2014

• Το σχολείο μας για έκτη συνεχή φορά συνεργάζεται με επιτυχία με το ΙΔΕΕΚΕ, το οποίο αποστέλλει επιμορφωτές στο χώρο του σχολείου για την επιμόρφωση – συμβουλευτική των γονέων των μαθητών μας σε θέματα που επιλέγουν οι ίδιοι.
  • Παρουσίαση ειδικού προγράμματος με θέμα: «υγιεινή διατροφή σε παιδιά σχολικής ηλικίας» από την διατροφολόγο Κουνιαρέλλη Ευστρατία. Πραγματοποίηση θεατρικού δρώμενου με θέμα: «Υγιεινή διατροφή» από τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης. Οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα ισορροπημένης και υγιεινής διατροφής.
  • Παρουσίαση προγράμματος με θέμα: «Ανίχνευση και τρόποι αντιμετώπισης συγκρούσεων – θυμού μεταξύ των μαθητών», από τη ψυχολόγο Κατερίνα Σαμιώτη.